Méghozzá olyan, amely a világtörténelem egyik legismertebb/leghírhedtebb alakjának készült. A berchtesgadeni Sasfészek és az ahhoz vezető különleges lift rövid története.
Gyönyörű környéken
Berchtesgaden és az Obersalzberg környéki hegyvidék évszázadok óta a bajor királyi család, egyházi fejedelmek, nagyiparosok nyaralóhelye volt. Németország délkeleti csücskében, a Bajor-Alpokban egyszerre voltak adottak a lehetőségek a nyugodt pihenésre, a túrázásra vagy akár a komoly hegymászóteljesítmények elérésére. A későbbi német diktátor Adolf Hitler 1923-ban járt először a környéken, amely olyan nagy hatást gyakorolt rá, hogy eldöntötte, itt fog élni.
Döntésének köszönhetően a ’30-as években a környék benépesült a náci pártvezér közeli és hűséges követőivel, ami jelentős építkezésekkel és komoly beruházásokkal járt. Hitler obersalzbergi nyaralója, az 1945-ben lebombázott Berghof jelentősen kibővült, szinte második kormányszékhellyé vált.
Hitler születésnapi ajándéka
Hitler 1939 tavaszán töltötte be 50. életévét és erre az alkalomra az NSDAP, a nemzetszocialista párt vezetői igen komoly ajándékkal akarták meglepni a Führert. 1937-ben döntötték el, hogy születésnapi ajándékul megépítik számára a Sasfészket.
A szoros határidő és a komoly építészeti megoldások együttese azt jelentette, hogy a projekt igazán grandiózus volt. Az 1834 méteres tengerszint feletti magasságban fekvő (ma vendéglőként és sörkertként üzemelő) épület kialakításához először is meg kellett építeni egy 6,5 kilométer hosszú és 4 méter széles hegyi utat, 800 méter magasság leküzdésével.
Ezt követően lehetett nekilátni a ma is ismert masszív kőépület kialakításához a hegycsúcson. A határidőben nem lehetett csúszás, ezért közel 3000 ember (javarészt olasz kőművesek) dolgozott az építkezésen megfeszített tempóban. Közülük 12-en életüket is vesztették az építkezés során
A lift
Ma már senki nem tudja, hogy műszaki vagy biztonsági okokból, esetleg csak a lenyűgöző hatása miatt, de az épülethez nem vezet közvetlen út. 1700 méteres magasságban egy parkolót alakítottak ki, ahonnan egy boltíves alagúton keresztül közelíthető meg a hegy gyomrában kialakított körcsarnok. Innen indul a lift, amellyel megközelíthető az épület.
A grandiózus kialakítás és a luxus természetesen magát a liftet sem kerülte el: annak idején kényelmes zöld bőrülések, fényesre polírozott sárgaréz foglalatok és velencei tükrökkel burkolt falak kápráztatták el a vendégeket – és oldották a bezártságtól állítólag rettegő Hitler szorongását – a lifttel megtett 134 méteres út során.
Noha a pazar fényűzés a házban is folytatódott a Mussolinitől kapott márvány kandallóval, a Hirohito japán császártól kapott 8 cm vastag szőnyeggel és a magyar Paul László tervezte bútorokkal, Hitler részint épp a felvonó miatti aggályai miatt – ellentétben a legendákkal – valóságban igen keveset tartózkodott a Sasfészekben, továbbra is jobban kedvelte a Berghofot.
TUDTAD? A debreceni születésű Paul László részben Németországban végezte el belsőépítész és dizájner tanulmányait, majd zsidó származása miatt a nácik hatalomra jutását követően az Egyesült Államokba emigrált, ahol politikusok és a kor híres színészei lettek állandó megrendelői. Szülei és két testvére a holokauszt áldozatai lettek. A Führernek épített nyaraló nagyrészt az általa tervezett bútorokkal volt berendezve.
A háború után
1945. április 25-én az amerikaiak az egész környéket bombázták, amelyben szinte minden épület elpusztult, a Sasfészek azonban épségben átvészelte.
A Bajor Tartományi Kormány 1952-ben lebontotta a súlyosan megrongálódott épületeket, a Hitlernek készült hegyi lak azonban egy igazán különleges liftezést követően azóta is látogatható, ezért ajánlott úti cél – nem csak liftrajongók számára.