A felvonók életünk számos területén könnyítik meg mindennapjainkat. Legyen szó irodaházakról, lakóépületekről vagy akár szállodákról és nevezetességekről, el sem tudnánk képzelni nélkülük a városi életet. Mai posztunkban öt olyan izgalmas tényt szedtünk össze a felvonókról, amelyeket talán még nem ismertél!
1. A felvonók története régre nyúlik vissza
Bár modern formájukban a felvonók a 19. század végén váltak népszerűvé, történetük ennél sokkal korábbra nyúlik vissza, mivel már az ókori Egyiptomban és Rómában is használtak primitív emelő szerkezeteket.
Az első dokumentált felvonót Archimédész készítette Kr. e. 236-ban, amelyet kötél segítségével működtettek.
A római Colosseumban több mint 24 lift található, amelyeket több mint 200 rabszolga működtette kézzel. Az ipari forradalom során a gőzzel és hidraulikával hajtott felvonók megjelenése nem csak forradalmasította az építészetet és lehetővé tette a felhőkarcolók megjelenését, de vonzóvá és drágává tette az épületek felső szintjeit is.
2. Az első biztonsági felvonó
Az első biztonsági felvonót Elisha Graves Otis mutatta be 1853-ban New Yorkban. A bemutató során Otis szándékosan elvágta a felvonó kötelét, hogy demonstrálja a biztonsági fékek hatékonyságát, amelyek megakadályozták a kabin lezuhanását. Ez a találmány alapozta meg a modern felvonóipart, és az Otis név máig a világ egyik legnagyobb felvonógyártójához kötődik.
3. Balesetek
Sajnos balesetek néha még ma is előfordulnak, ezek áldozatai azonban nagyrészt nem utasok, hanem a liftet karbantartó technikusok. A rendszeres karbantartás és a szükséges javítások időben történő elvégzése fokozza a felvonók biztonságát. A modern liftek hússzor olyan biztonságosak, mint egy mozgólépcső.
4. A sebesség megszállottjai
A modern felvonók elképesztő sebességgel képesek mozogni. A világ leggyorsabb felvonója a Shanghai Towerben található liftet megelőzve a Guangzhou CTF Finance Centre felvonója, amely 21 méter/másodperc (azaz 75,6 km/óra) sebességgel közlekedik. Az ilyen nagy sebesség elérése különleges technológiai megoldásokat igényel, például légnyomás-kiegyenlítő rendszereket, hogy az utasok kényelmét biztosítsák.
forrás: Gerd Altmann - Pixabay
5. Tévhitek
Sokan gondolják azt, hogy a felvonók hívógombjának többszöri megnyomásával a lift hamarabb megérkezik. Ez azonban nem igaz, mert a hívógomb ismételt megnyomása nem eredményez semmit, a hívás ugyanis az első gombnyomást követően regisztrálódik.
Ugyancsak tévedés azt hinni, hogy a túlterhelt fülkék lezuhanhatnak. A valóságban a liftek biztonsági rendszere a túlterheltségre hangjelzéssel figyelmeztet és nem engedi bezárni a túlterhelt fülkék ajtaját.